25-lecie kapłaństwa ks. proboszcza Pawła Guździoła

Własnego kapłaństwa się boję
Własnego kapłaństwa się lękam
I przed kapłaństwem w proch padam,
I przed kapłaństwem klękam
W majowy poranek mych świeceń dla innych szary zapewne-
Jakaś moc przeogromna z nagła poczęła się we mnie
Jadę z innymi tramwajem – biegnę z innymi ulicą
Nadziwić się nie mogę mej duszy tajemnicą

W piękne sobotnie popołudnie 26 maja parafianie z Rososzycy wraz z licznymi gośćmi zgromadzili się wokół proboszcza, aby wspólnie z nim dziękować za 25 lat służby kapłańskiej.

Ks. Paweł Guździoł urodził się 28 lipca 1968 roku w Ostrowie Wlkp. Szkołę podstawową ukończył w Wierzbnie. Następnie naukę kontynuował w III Liceum Ogólnokształcącym w Ostrowie Wlkp. W 1987 roku zdał maturę i wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Poznaniu. 26 maja 1993 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk księdza biskupa Stanisława Napierały w Katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu. Przez pięć lat był wikariuszem w parafii Miłosierdzia Bożego w Kaliszu. W lipcu 1998 wyjechał do Włoch, gdzie przez rok pracował w parafii Madonna di Loreto w Latinie. Kolejne 10 lat posługiwał jako proboszcz w parafii Santissima Annunziata w Borgo Montello. W międzyczasie studiował Naukę Społeczną Kościoła na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Po powrocie z zagranicy w 2009 roku został mianowany wikariuszem w parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Kaliszu.

 

Od 1 lipca 2010 roku jest proboszczem rososzyckiej wspólnoty parafialnej.

Modlitwę wiernych podczas jubileuszowej mszy prowadzili przedstawiciele wszystkich miejscowości i stanów. W procesji z darami szli przedstawiciele grup działających przy parafii, a w podziękowaniu za dar kapłaństwa jeden z parafian ofiarował namalowany przez siebie obraz Jezusa Światłości Świata. W homilii wzruszony celebrans wspominał swoją drogę w kapłaństwie. Natomiast po Komunii św. liczne delegacje złożyły z serca płynące życzenia. Do ks. Pawła przystąpiły dzieci pierwszokomunijne, liturgiczna służba ołtarza, schola parafialna, delegacje wsi: Rososzycy, Psar, Sieroszewic, Rady Parafialnej i Grupy Charytatywnej, OSP wszystkich trzech miejscowości, Kurkowego Bractwa Strzeleckiego. Życzenia w imieniu swoim i pana wójta złożył zastępca wójta Gminy Sieroszewice Ryszard Boduch. Następnie przybyła delegacja Szkoły Podstawowej w Rososzycy, Domu Pomocy Społecznej w Psarach, a także Samorządu Wsi Sieroszewice. Delegacje kończyli przyjaciele ks. Pawła z czasów Szkoły Podstawowej w Wierzbnie.

Miesiąc maj to miesiąc poświęcony Matce Bożej, miesiąc, w którym szczególnie myśli swe kierujemy do naszych mam. Ks. Paweł przyjął święcenia w Dniu Matki i przed nabożeństwem majowym złożył życzenia wszystkim mamom, a kwiaty złożył na ręce swojej mamy.

Po uroczystości w kościele wszyscy zgromadzeni pieszo przeszli na Salę Wiejską w Rososzycy, na wspólne spotkanie przy stole. Tam jubilata czekały niespodzianki i prezent od mieszkańców Rososzycy – zestaw wypoczynkowy na taras. Kapłan obejrzał skecz przygotowany przez Mały Teatr Bajek, wysłuchał ulubionego przeboju: „Autobiografia”, włoskiego utworu instrumentalnego na ksylofon i pianino, rad zaczerpniętych z poezji ks. Twardowskiego. Pierwszą część artystyczną zakończył upominek muzyczny przygotowany przez scholę parafialną, która czcigodnemu jubilatowi zaśpiewała „Sutannę”.

Nie obyło się oczywiście bez pięknego tortu, wręczonego wraz z życzeniami przez Samorząd Wsi Rososzyca, wspólnego śpiewania „100 lat”. Serdeczne życzenia wraz z podziękowaniem za wychowanie tak wspaniałego kapłana złożono również na ręce mamy ks. Pawła.

Wspólne rozmowy przy stole rodziny, przyjaciół i parafian wypełniły następne chwile spotkania.

Dla kapłana to jednak nie był koniec wzruszeń, ponieważ specjalnie dla niego został przygotowany filmowy upominek, który ukazywał przeszłość naszego jubilata, jego pasje, rodzinę, przyjaciół, życiową drogę, a na końcu skierowane do niego słowa.