Z radością i modlitwą

Czas wakacji to czas, w którym odpoczywamy, nabieramy sił do pracy, poznajemy nowe miejsca. Czas wakacji nie jest jednak czasem wakacji od Pana Boga, wprost przeciwnie jest to bardzo dobry czas na pogłębiony rozwój duchowy podczas szlaków pielgrzymkowych pieszych, rowerowych, autokarowych.

W tym roku ten czas dla pielgrzymów z parafii św. Marka Ewangelisty w Rososzycy był szczególny, ponieważ w podziękowaniu za kanonizację naszego wielkiego rodaka św. Jana Pawła II wyruszyliśmy na szlak po sanktuariach włoskich. Najpierw pokłoniliśmy się swojemu patronowi św. Markowi w Wenecji, prosiliśmy o wspomożenie św. Antoniego w Padwie, uczciliśmy Pana w Jego cudownym wizerunku w Manopello. Mogliśmy na nowo przeżywać historię cudu Eucharystycznego w Lanciano. Wielkim przeżyciem było spotkanie z duchowością św. ojca Pio w San Giovanni Rotondo i modlitwa w nie ludzką ręką poświęconym sanktuarium św. Michała Archanioła w Monte Sant Angelo. Modląc się przy grobach św. Benedykta i św Scholastyki w opactwie benedyktyńskim na Monte Cassino przeżyliśmy szczególny polski akcent podczas Eucharystii odprawionej na cmentarzu polskich żołnierzy. Sympatyczną niespodziankę sprawił wszystkim pielgrzymom ks. proboszcz Paweł Guździoł, który w czasie drogi do wiecznego miasta postój przygotował w swojej wcześniejszej parafii w Borgo Montello. Pieśnią, która połączyła włoskich i polskich parafian stała się Czarna Madonna, którą śpiewaliśmy w obu językach. I wreszcie nadszedł długo oczekiwany czas modlitwy, zwiedzania Watykanu, Rzymu a przede wszystkim dziękczynienia za dar św. Jana Pawła II dla naszej ojczyzny i całego świata. Pełni wzruszenia podczas Eucharystii przy grobie papieża polaka odśpiewaliśmy bliską jego i naszemu sercu Barkę. Udaliśmy się jeszcze śladami św. Franciszka do Asyżu i poprosiliśmy o opiekę Czarną Madonnę w Loretto. Ten czas bogaty w modlitwę, podziwianie cudów działania Boga w ludziach i działania człowieka w perłach włoskiej architektury pełen był radości. Udało się w tej grupie pątniczej stworzyć coś jeszcze, mianowicie poczucie wspólnoty, co było widać podczas spotkania popielgrzymkowego, które odbyło się 7 września w parafii św. Marka Ewangelisty w Rososzycy. Najpierw podczas Mszy św. podziękowaliśmy za ten czas wspólnego pielgrzymowania, a następnie dzieliliśmy się wspomnieniami podczas spotkania przy kawie w Sali ludowej w Rososzycy. Oczywiście nie zabrakło już planów na przyszłe wspólne pielgrzymowanie.