Uroczystości i modlitwy w 4. rocznicę katastrofy smoleńskiej

W całym kraju z udziałem przedstawicieli władz państwowych i samorządowych odbywają się w czwartek obchody upamiętniające 4. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Modlitwy w intencji ofiar odprawione zostaną m.in. na Jasnej Górze, w Licheniu, Warszawie, Gdańsku i Radomiu.

Już w przeddzień rocznicy, 9 kwietnia o godz. 18.00 w katedrze polowej WP biskup polowy Józef Guzdek przewodniczył Mszy św. w intencji śp. bp. Tadeusza Płoskiego, bp. Władysława Bandurskiego i ks. płk. Jana Osińskiego z okazji przeniesienia ich doczesnych szczątków do powstałej krypty w podziemiach katedry.

10 kwietnia o godz. 7.00 sprawowana była Msza św. w intencji bp. Tadeusza Płoskiego i ks. płk. Jana Osińskiego zmarłych w katastrofie smoleńskiej. Zaś o godz. 18.00 bp Guzdek odprawi Mszę św. polecając Bożemu Miłosierdziu zmarłych w katastrofie smoleńskiej, szczególnie Zwierzchnika Sił Zbrojnych, Prezydenta RP na Uchodźstwie, biskupów polowych i kapelanów, żołnierzy Wojska Polskiego, funkcjonariuszy BOR, załogi samolotu oraz towarzyszących im duchownych.

Główne uroczystości związane z upamiętnieniem katastrofy smoleńskiej odbędą się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Początek o godz. 8.25 przed pomnikiem ofiar katastrofy samolotu. W uroczystości wezmą udział rodziny ofiar oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

Uroczystości rozpoczną się odczytaniem nazwisk ofiar katastrofy. Ok. godz. 8.32 biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek poprowadził modlitwę, po czym nastąpi złożenie wieńców i zapalenie zniczy. Wieniec złoży m.in. Kancelaria Prezydenta RP. O godz. 8.41, w godzinę katastrofy, trębacz odegrał utwór „Cisza”. Po zakończeniu oficjalnej ceremonii przewidziana jest część prywatna część uroczystości dla rodzin nad grobami bliskich.

O godz. 10.30 w kaplicy Pałacu Prezydenckiego odprawiona zostanie Msza św. w intencji śp. Lecha i Marii Kaczyńskich oraz pracowników Kancelarii Prezydenta RP i innych ofiar katastrofy smoleńskiej. W Eucharystii pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycz weźmie udział Prezydent RP Bronisław Komorowski z Małżonką oraz rodziny ofiar związanych z Kancelarią Prezydenta, w tym także prezydenckiego kapelana śp. ks. Romana Indrzejczyka.