Ostrzeżenie KPP z Ostrowa Wlkp.

14 i 15 stycznia br. policjanci ostrowskiej komendy otrzymali zgłoszenia o kradzieży z włamaniem do kilku mieszkań na terenie gminy Sieroszewice. Z mieszkań skradziona została m. in. biżuteria i pieniądze. Nieznani sprawcy do jednego z mieszkań wyłamali drzwi, natomiast do kolejnych sprawcy weszli wybijając okna. Policjanci wykonują czynności zmierzające do ustalenia i zatrzymania sprawcy bądź sprawców tych przestępstw.

Nie ma idealnych zabezpieczeń przed włamaniem, ale sami możemy zminimalizować jego ryzyko. Starajmy się zapamiętywać twarze obcych osób przebywających w obrębie naszych mieszkań ponieważ mogą być potencjalnymi sprawcami przestępstw i wykroczeń, a rysopis może pomóc Policji w ich zatrzymaniu.  Zainteresujmy się nimi, zapytajmy kogo szukają, przyjrzyjmy się im, by zapamiętać ich wygląd. Przezorność może uchronić przed kradzieżą mienie nasze lub sąsiadów, zaś spostrzeżenia mogą być przydatne Policji, gdyby doszło do włamania. Ważne jest też sprawdzenie tożsamości i wiarygodność obcych osób, przychodzących np. w sprawie naprawy kaloryferów czy osób zbierających pieniądze np. inkasentów.
Dobrym zabezpieczeniem mieszkania jest życzliwy sąsiad. Poprośmy więc zaprzyjaźnionego sąsiada, aby zwrócił uwagę na to, co dzieje się z naszym mieszkaniem podczas naszej nieobecności.
Wskazanym jest zamontowanie domofonu albo też instalacji świetlnej lub elektronicznej. Jeśli jesteśmy właścicielami domu jednorodzinnego, warto mieć solidne (lecz przejrzyste) ogrodzenie i oświetlenie na podwórku. Można również założyć indywidualną sygnalizację alarmową.
Co jednak zrobić, gdy mimo naszej ostrożności dojdzie do kradzieży?
W przypadku takiego zdarzenia należy niezwłocznie powiadomić Policję, która dokona oględzin i zabezpieczy odpowiednio ślady. Po zakończeniu działań Policji, niewątpliwie trzeba wymienić przedmioty które nam zginęły, określić ich cechy charakterystyczne, numery fabryczne, szacunkową wartość. Tylko jak tego dokonać jak wcześniej nie przewidzieliśmy, że możemy zostać okradzeni i często nie pamiętamy wielu detali, które mogą być pomocne w odnalezieniu naszych rzeczy.
Ponieważ kradzież może dotknąć każdego, a złodzieje są w stanie sforsować najlepsze zabezpieczenia, poświęćmy jeden dzień na znakowanie i spisywanie naszych przedmiotów. Zacznijmy od sprzętu najdroższego lub dla nas najcenniejszego. Załóżmy skoroszyt w którym poukładamy sobie karty gwarancyjne, rachunki zakupu sprzętu RTV lub AGD. Warto spisać na kartce marki i typy posiadanych urządzeń do których nie mamy już kart gwarancyjnych, ich cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne (radio, telewizor, aparat fotograficzny, komputer, telefon komórkowy, rower, itp.) Te, które nie posiadają numerów lub istnieje możliwość, że zostaną trwale usunięte przez złodzieja lub pasera oznaczmy swoimi inicjałami, numerem telefonu, datą urodzenia, zróbmy w znanym nam tylko  miejscu rysę lub inny znak.

Gdy posiadamy dość unikalne przedmioty typu kolekcja monet, znaczków, obrazów, biżuterii, porcelany czy srebra warto te rzeczy sfotografować lub nakręcić film. Ważne, by na zdjęciach lub filmie było widać datę lub nasze mieszkanie. W przypadku kradzieży lub zagubienia łatwiej będzie można je rozpoznać i udowodnić, że są naszą własnością. Całą naszą dokumentację warto trzymać poza domem, aby w czasie włamania i ona nie została skradziona.

 Pamiętajmy, że natychmiastowe zgłoszenie o włamaniu, nawet telefoniczne o każdej porze, daje większe szanse na wykrycie sprawcy.

Pamiętaj! Dzwoń do Policji, gdy:
• zobaczysz nieznajomego, próbującego otwierać drzwi u sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu;
• usłyszysz hałasy na posesji sąsiada, a wiesz, że mieszkańcy wyjechali;
• zauważysz cokolwiek, co wzbudzi Twój niepokój w miejscu zamieszkania;
• zauważysz podejrzaną osobę obserwującą okoliczne obiekty.
Nie ryzykuj niepotrzebnie:
• unikaj przechowywania w domu znacznych kwot pieniędzy i wartościowej biżuterii.
• nie opowiadaj o swoim majątku w miejscach, gdzie mogą Cię słyszeć obcy;
• jeżeli wyjeżdżasz na dłużej, przekaż do przechowania cenne dla Ciebie rzeczy osobom godnym zaufania;

KPP w Ostrowie Wlkp. sierż. Małgorzata Łusiak