Spotkanie ze św. Mikołajem

6 grudnia Kościół wspomina św. Mikołaja, biskupa. Mikołaj urodził się w Grecji, był jedynym dzieckiem zamożnych rodziców, uproszonym ich gorącymi modlitwami. Od młodości wyróżniał się nie tylko pobożnością, ale także wrażliwością na niedolę bliźnich. Po śmierci rodziców swoim znacznym majątkiem chętnie dzielił się z potrzebującymi. Wybrany na biskupa podbił sobie serca wiernych nie tylko gorliwością pasterską, ale także troskliwością o ich potrzeby materialne. Cuda, które czynił przysparzały mu jeszcze większej chwały.

Postać Świętego jest jedną z najbardziej barwnych w hagiografii. Jest on patronem Grecji, Rusi, Antwerpii, Berlina, Miry, Moskwy, Nowogrodu; bednarzy, cukierników, dzieci, flisaków, jeńców, kupców, marynarzy, młynarzy, notariuszy panien, pielgrzymów, piwowarów, podróżnych, rybaków, sędziów, studentów, więźniów i żeglarzy. Do dziś przetrwał zwyczaj obdarowywania dzieci drobnymi upominkami i słodyczami w dniu 6 grudnia.
 
Wieczorna Msza Święta zebrała jak co dzień dużą grupę dzieci, które przyszły z lampionami na roraty. Po Mszy do naszej świątyni przybył Święty Mikołaj, wzbudzając radość nie tylko najmłodszych. Gość wypytał dzieci czy chodzą do kościoła, czy słuchają rodziców i nauczycieli no i czy są grzeczne. Na wszystkie pytania padły zgodne odpowiedzi “Tak!”. Zebrane dzieci otrzymały słodki upominek. Wizytę gościa zakończono wspólną fotografią i oklaskami dla Świętego.