Rowerami do Matki Bożej Skalmierzyckiej

Od pięciu lat parafianie z Rososzycy rowerami pielgrzymują 15 sierpnia na odpust w Skalmierzycach, gdzie w sposób szczególny czczona jest Matka Boża.

Kaplica Pani Skalmierzyckiej jest najstarszą i niewątpliwie najpiękniejszą częścią całego sanktuarium, ale w tej kaplicy uwagę wszystkich przybyłych przyciąga obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus pochodzący z około XV wieku. W prawej dłoni Matki Bożej umieszczono berło, które jest symbolem władzy królewskiej. W tle widać postacie aniołów i stąd wziął się tytuł obrazu. Maryja i Syn przybrani są w piękne, kute w srebrze złocone sukienki.

Koronacji obrazu Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus dokonał ks. kardynał Stefan Wyszyński 4.09.1966 roku, w Tysiąclecie Powstania Państwa Polskiego. Tegoroczny odpust był czasem szczególnym, 1050-lecie chrztu Polski i 50-lecie koronacji Matki Pani Skalmierzyckiej. Uroczystościom odpustowym przewodniczył ks arcybiskup Stanisław Nowak – senior diecezji częstochowskiej.

Pielgrzymowanie parafian rozpoczęło się od błogosławieństwa, modlitwy i poświęcenia przy rososzyckiej świątyni, które poprowadził ks proboszcz Paweł Guździoł.  Czas pielgrzymowania był  czasem na spotkanie z Jezusem Eucharystycznym, na indywidualną modlitwę przed cudownym wizerunkiem Matki, na spotkanie i rozmowy z ks arcybiskupem, ks kustoszem i innymi pątnikami.