Wielki Czwartek 2019

Dziś przypada Wielki Czwartek, który rozpoczyna Triduum Paschalne. Są to trzy dni poprzedzające Zmartwychwstanie Chrystusa. Uroczystość Wielkiego Czwartku upamiętnia ustanowienie Eucharystii oraz sakramentu kapłaństwa. 

W Wielki Czwartek w kościołach katedralnych jest odprawiana tak zwana "msza krzyżma". Olej poświęcony podczas tej mszy jest używany w ciągu roku do udzielania sakramentów chrztu, bierzmowania i namaszczenia.

Z liturgią tego dnia łączy się obrzęd obmycia nóg przez biskupa dwunastu mężczyznom. Ma on upamiętniać Ostatnią Wieczerzę, kiedy Jezus uczynił to uczniom. Obrzęd ten i jego sens wyjaśniają towarzyszące mu słowa "Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali..." z ewangelii według św. Jana.

Podczas liturgii Wielkiego Czwartku, kiedy Pan Jezus ustanowił sakrament Eucharystii i Kapłaństwa, ks. proboszcz Paweł Guździoł zebranemu Kościołowi przedstawił dzieci pierwszokomunijne. Tak się złożyło, iż w tym roku do sakramentu Eucharystii przystąpi dokładnie 12 chłopców i im właśnie kapłan umył nogi. Dziewczynki natomiast niosły dary w procesji z darami. Nie zapomniano też o święcie kapłana, stąd na ręce ks. proboszcza popłynęły życzenia od ministrantów i w imieniu wszystkich parafian od Rady Parafialnej.

Na zakończenie liturgii wielkoczwartkowej następuje przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy zwanej "ciemnicą". Symbolizuje to uwięzienie Chrystusa przed śmiercią. Od tej chwili aż do wieczora w Wielką Sobotę, w kościołach milkną dzwony i organy, a odzywają się drewniane kołatki. 

Podczas liturgii Wielkiego Czwartku, kiedy Pan Jezus ustanowił sakrament Eucharystii i Kapłaństwa, ks. proboszcz Paweł Guździoł zebranemu Kościołowi przedstawił dzieci pierwszokomunijne. Tak się złożyło, iż w tym roku do sakramentu Eucharystii przystąpi dokładnie 12 chłopców i im właśnie kapłan umył nogi. Dziewczynki natomiast niosły dary w procesji z darami. Nie zapomniano też o święcie kapłana, stąd na ręce ks. proboszcza popłynęły życzenia od ministrantów i w imieniu wszystkich parafian od Rady Parafialnej.

 

Dodatkowe informacje